5 januari 2021 door: T.Stegeman Terugzien en vooruit kijken

Een jaarwisseling is meestal een moment om terug te kijken naar het afgelopen jaar en tevens even vooruit te blikken op het komende. 2020 is wat dat betreft een jaar geweest om nooit te vergeten! Corona beheerste het dagelijks leven. Veel zieken, sommige met milde klachten, maar ook velen met zeer ernstige. De pandemie eiste zijn tol. Het leven werd volledig ontwricht. Wij spraken met een willekeurig aantal mensen uit verschillende sektoren en vroegen hen naar hun ervaringen.


Josje Esseveld (Made by Josje)


Als lid van het bestuur van de BBO en voorzitter van de sectie detail hoort en ziet Esseveld dat veel ondernemers het moeilijk hebben. Ze is bang dat er toch zaken gaan omvallen ondanks haar niet aflatend optimisme. ‘‘Steeds opnieuw weer creatief zijn en nieuwe mogelijkheden ontdekken is niet altijd makkelijk!’’. Zelf heeft ze in haar winkel het handwerken toegevoegd. Dat liep best goed totdat de tweede lockdown kwam en de winkel dicht moest. ‘‘Nu kunnen mensen via mijn etalage online bestellen, een webshop heb ik niet!’’ Maar dat neemt niet weg dat er veel van de wintervoorraad blijft liggen. Verder verzorgt Josje veel kleding op maat. ‘‘Dat is voornamelijk gelegenheidskleding, maar als er geen feestjes zijn, hebben mensen dat ook niet nodig.’’ Het afgelasten van de carnaval heeft de grootste impact gehad. De creatieve ondernemer vervaardigt jaarlijks voor de diverse prinsen in Borne en in de regio, de kostuums en de steken. ‘’Mijn omzet is zeker met 70 procent gedaald! Daarmee zal ik niet de enige zijn. Deze situatie moet niet zo heel lang meer duren! Dat houden we niet vol, want de vaste lasten gaan gewoon door!’’ Ze doet daarom een dringend beroep aan alle inwoners van Borne om toch de lokale ondernemers te steunen. ‘’Koop Lokaal!’’ Ze wil het wel van de daken schreeuwen.


‘’Er is een bezorgservice, dus je hoeft zelf de deur niet uit. We moeten het samen doen, dan komen we als Borne weer goed uit deze nare situatie!’’


Herman ter Weele BSV


Voor de Bornse Schutters Vereniging B.S.V. was het een tamelijk passief jaar. ‘’Normaal staan er zo’n twaalf activiteiten per jaar op stapel. Daarnaast kennen we nog een aantal optionele activiteiten.


We hebben er nu slechts drie gehad, waarvan er twee voor de aanvang van Corona lagen en één in het midden van het jaar toen de coronaregels deze ruimte boden! Van de optionele activiteiten, waarbij de B.S.V. iets voor de gemeenschap of het partnerschap met Rheine doet, is er ook slechts één doorgegaan en dat was de Nieuwjaarsbijeenkomst op het Rheineplein d.d. 1 januari 2020.


Wat we het meest gemist hebben afgelopen jaar is ons grootste feest, het schuttersfeest op de tweede zaterdag in juni. Tijdens dit feest schieten de schutters om de titel koning! De titel schutterskoning draag je normaal één jaar tot het volgende schuttersfeest. Hierbij zijn tevens veel gasten uit Rheine aanwezig. Door de beperkingen blijft onze schutterskoning Olaf nog een tijdje in functie. Ook het komende jaar zal het er om gaan spannen of ons schuttersfeest in juni kan doorgaan. We hopen uiteraard van wel.


Jan Schefer (Eurosport)


Normaliter is het een drukte van belang op oudejaarsdag in de winkel aan de Stationsstraat. De vuurwerkverkoop is de jaarlijkse afsluiter in de sportzaak. Met extra mankracht wordt er drie dagen gebuffeld. ‘’Een drukke, maar ook hele gezellige tijd’’, aldus Jan Schefer. Maar nu is het stil en zit de ondernemer thuis. Ook de sport had te lijden onder de pandemie. ‘’Eigenlijk zijn we op meerdere vlakken getroffen door de maatregelen.


Twee keer door de lockdowns in de sport en daarboven het verbod op de verkoop van vuurwerk. Dat komt hard aan. Als er geen sportactiviteiten zijn, wordt er ook geen sportkleding gekocht en ook geen schoeisel!’’ Gelukkig verzorgt Eurosport tevens veel drukwerk op kleding etc. ‘’Daar zijn we een aantal jaren mee begonnen en dat loopt wel redelijk door. We hopen dat het komend jaar weer openingen zal gaan bieden, dat de sporttoernooien in mei weer door kunnen gaan en dat in september de sport weer volledig opgestart kan worden. Als dat allemaal gaat gebeuren, dan komt het weer goed. Maar het was een hele vervelende tijd in alle opzichten!’’


Tonnie Zuur


(Autorijschoolhouder)


‘’Vooral voor de leerlingen is dit heel vervelend! Ik heb leerlingen gehad, die klaar waren voor het examen, maar niet af konden rijden vanwege de eerste lockdown. Een domper. Dat betekent opnieuw aanvragen en afwachten. Het is zelfs zover gekomen dat vanwege de tweede lockdown een examen weer niet door kon gaan! Dat wordt het wel heel frustrerend! We zijn straks een half jaar tot een jaar verder. Met deze leerlingen heb ik te doen, ze doen goed hun best en komen door deze situatie geen steek verder, we mochten immers ook geen lessen geven, dus ze raken de routine ook nog kwijt! Echt heel vervelend!’’ De rijschool vierde bovendien haar veertigste verjaardag en dat zou een feestje waard zijn, maar ook dat kon helaas niet door gaan. ‘’Dat was jammer, maar voor ons eigenlijk het minst erge. De leerlingen, die niet verder kunnen, dat gaat ons aan het hart .Volgend jaar vieren we onze 41ste verjaardag. Dat gaat gewoon door.’’ De rijschoolhouder hoopt dat er gauw gevaccineerd gaat worden, zodat zijn leerlingen verder kunnen. ‘’We hopen nog heel veel mensen aan een rijbewijs te kunnen helpen!’’


Eugenie Leferink (Cladans)


De dansschool zou dit jaar haar tiende verjaardag vieren, maar exact op deze dag, 18 maart, werden de eerste lessen online gezet. ‘’We zijn hier direct mee gestart. Voor alle leeftijdsgroepen werden lessen op You Tube geplaatst zodat onze leden konden blijven bewegen.’’ De maand gaf lucht, want er mocht buiten gesport worden. Op het sportcomplex ’t Wooldrik kon er gesport worden. ‘’Het weer was perfect, dus het waas echt genieten. Onze leden waren heel positief.’’ Daarna kon er weer binnen gesport worden op gepaste afstand. D


e vloer werd in vakken verdeeld en het aantal leden aangepast, maar momenteel zit weer alles op slot. ‘’We proberen positief te blijven, hebben ook reeds een coulanceregeling getroffen voor de contributie in de hoop dat de leden ons trouw blijven. We zullen het toch samen moeten doen!’’ Regelmatig worden er nieuwe dansen online geplaatst, zodat er variatie blijft. ‘’We hopen echt dat 2021 een beter jaar gaat worden en dat we gauw weer met z’n allen samen op kunnen starten. Bewegen is immers gezond!’’


Rogier Haak, Borne’28


Voor de sportvereniging Borne’28 was het een moeilijk jaar. ‘’Turnen is nu niet bepaald een sport die buiten beoefend kan worden”, vertelt voorzitter Rogier Haak. ‘’De selectiegroep is aangewezen op de turnhal en die heeft voor een groot deel dicht gezeten. Heel erg sneu voor al die leerlingen die daardoor hun sport niet konden uitoefenen en ook niet deel konden nemen aan wedstrijden. Na zo’n lange periode kost het veel tijd en training om op het oude niveau terug te komen! Trainers hebben wel online oefenfilms geplaatst, maar er moet ook aan de toestellen gewerkt worden en daar is geen vervanging voor. Dat is dus heel veel pech voor deze turners.’’ Ook de andere disciplines van de vereniging lagen stil. De fitnesshal, het recreatievolleybal, de steps, peuter- en kindgym, Niets kon doorgaan. ‘’Het moeilijkste was steeds om per categorie te bekijken wat wel en wat niet mogelijk was. Fitnessen met een beperkt aantal mensen zolang dat kon, er moest wel afstand gehouden worden. Maar dat is bij het volleyballen weer niet mogelijk. Bij de ene sport was dit makkelijker te organiseren dan bij de andere. Dat leverde vaak onduidelijkheden op. We hopen dat we in het nieuwe jaar gauw weer op kunnen starten, onze vaste lasten gaan immers wel gewoon door. Het moet wat dat betreft niet al te lang meer gaan duren. We hopen dat we in het nieuwe jaar gauw weer op kunnen starten, daar heeft iedereen baat bij.’’


Corine Hofstra


(Toeristmanager)


‘’Het klinkt misschien raar maar ik heb toch wel genoten van het afgelopen jaar. Mijn eigen zaak verkocht en nu een hele leuke baan in Borne waarin ik mijn creativiteit kwijt kan.’’ Ze heeft heel veel kunnen doen, ondanks of dankzij de pandemie en is dan ook heel dankbaar, dat de acties goed uitpakken.


Corine is inmiddels toegetreden tot het BBO-bestuur en de St.Melbuulndagen. ‘’We maken alweer nieuwe plannen en ik hoop dat we gauw terug kunnen keren naar het nieuwe normaal en de narigheid van 2020 achter ons kunnen laten. Heerlijk alle activiteiten weer opstarten, veel samenwerken en leven in de brouwerij brengen, daar wordt iedereen vrolijk van!’’


Remco Bruggeman (Bedrijfsleider Nettorama)


Corona vergde veel aanpassingen en had grote impact op de supermarkt. ‘‘We willen dat onze klanten vo veilig mogelijk kunnen winkelen, daar doen we alles aan. De winkel is ruim van opzet, brede paden zodat er voldoende afstand gehouden kan worden. De winkelwagentjes moeten schoon zijn en dat doen we door zolang als nodig mocht zijn.’’ Wat de omzet betreft heeft de super geen klagen. Het valt echter wel op dat het koopgedrag veranderd is. ‘‘De winkel wordt minder vaak bezocht, maar er worden meer boodschappen per keer gekocht. Grotere hoeveelheden tegelijk.’’ De supermarkt won dit jaar voor de derde keer op rij de prijs voor de beste Nettorama-supermarkt. Dat was een geweldige opsteker, vooral in deze nare tijd. ‘‘Gelukkig hadden we onder het personeel niet veel uitval. We hopen dan ook dat we komend jaar allemaal gezond blijven en lekker door kunnen gaan met ons werk!’’